Viete aký matrac do postieľky je najvhodnejší?

aký matrac do postieľky

Matrac do postieľky a postieľka sú jedny z najdôležitejších vecí v detskej výbavičke. Vybrať správny detský matrac do postieľky nemusí byť vôbec tak jednoduché, ako sa na prvý pohľad zdá. Pozreli ste si už ponuku matracov v e-shopoch s detským tovarom?

Možno aj Vás prekvapilo, koľko rôznych druhov matracov do postieľky je na výber a v akých rôznych cenách. Má význam kupovať matrac do postieľky za 50 €, ak sa dá kúpiť aj za 10 €? V čom je rozdiel medzi ponúkanými matracmi, čo by sme si mali všímať pri kúpe a aké parametre zohľadniť?

Prečo záleží na tom, aký matrac do postieľky vyberieme?

Pretože malé bábätko strávi v postieľke väčšinu času. Možno sa to nezdá, ale bábätká spia až 18 hodín denne. Výberu matraca do postieľky by sme sme preto mali venovať náležitú pozornosť. Nejde tu len o pohodlie našich najmenších, ale aj o ich bezpečnosť.

Parametre, ktoré si treba všímať pri výbere matraca:

# 1 – Pevnosť matraca

Pre bábätká sa vo všeobecnosti odporúčajú tvrdé matrace. Príliš mäkký matrac do postieľky zvyšuje riziko udusenia dieťaťa ako aj riziko SIDS (syndróm náhleho úmrtia dojčiat). Rovný tvrdý matrac sa považuje pediatrami za ideálny z ortopedického aj bezpečnostného hľadiska.

aký matrac do postieľky - pevnosť matraca

Ako zistiť pevnosť matraca? Pevnosť matraca do postieľky otestujete jeho jednoduchým stlačením v strede a na okrajoch. Matrac by sa mal ihneď vrátiť do pôvodnej polohy a nedeformovať sa pod rukami. Toto kritérium bezpochyby spĺňajú napr. všetky matrace českej značky Scarlett.

# 2 – Vyberte správny rozmer matraca

Postieľky sa vyrábajú v rôznych viac aj menej typických rozmeroch. Najbežnejšie detské postieľky majú rozmer 120×60 cm alebo 140×70 cm a v týchto rozmeroch nájdete v ponuke najviac matracov. Ak sa rozhodnete pre postieľku atypického rozmeru, uistite sa, že nebudete mať problém zakúpiť si do nej správny rozmer matraca.

Matrac do detskej postieľky by mal sedieť čo najpresnejšie. Medzi matracom a postieľkou by nemal byť priestor viac ako na 1-2 prsty, inak hrozí dieťaťu riziko zranenia (napr. zaseknutie a vyvrtnutie nôžky).

# 3 – Nový matrac do postieľky alebo „z druhej ruky“?

Pokiaľ Vám to finančná situácia dovolí, zaobstarajte si nový matrac do postieľky. Použitý matrac môže byť výhodná kúpa, ale hrozia tu viaceré riziká a nevýhody, napr.:

Použitý matrac je nehygienický

Pokiaľ kúpite použitý matrac, nepoznáte jeho „históriu“. Neviete, ako sa predchádzajúci majiteľ o matrac staral, čistil ho, udržiaval a pod. Navonok môže mať matrac môže mať čistý poťah a vyzerať ako nový, ale ste si 100% istý, že je to tak aj vo vnútri matraca?

Možno to bude znieť až príliš naturalisticky, ale deti „produkujú“ množstvo tekutín, ktoré pri nesprávnej starostlivosti vsakujú do matraca a poskytujú živnú pôdu pre baktérie a plesne. Ruku na srdce – chceli by ste Vy spať na matraci, na ktorom spal pred Vami iný človek?

Samozrejme to neznamená, že každému svojmu dieťaťu musíme kúpiť nový matrac. Ak sa o matrac do postieľky staráme (napr. používame chránič matraca alebo nepremokavé plachty 2v1) a udržiavame ho v čistote, bez problémov ho môžeme použiť aj pri ďalšom dieťati.

Použitý matrac do postieľky môže skrývať roztoče a plesneaký matrac do postieľky - hygienickosť

Vnútro použitého matraca do postieľky môže skrývať rôzne neželané prekvapenia, napr. roztoče alebo pleseň, ktoré opäť súvisia s bodom vyššie – údržbou matraca predchádzajúcim majiteľom. V takom prípade si budete musieť zaobstarať nový matrac do postieľky a výhoda úspory peňazí sa stráca…

Kvalita použitého matraca

Okrem hygienického aspektu pri použitom matraci zvážte aj kvalitu matraca do postieľky pokiaľ ide o preliačiny. Každý matrac sa používaním opotrebúva, časom vznikajú preliačiny a matrac nemá rovný povrch. To však môže byť skôr problém lacnejších matracov. Kvalitný matrac do postieľky bez problémov zvládne 2 aj 3 deti 🙂 .

# 4 – Vyberajte matrac so snímateľným poťahom

Správnu hygienu matraca zabezpečí predovšetkým snímateľný poťah, ktorý môžete vyprať. Ľudské telo sa počas spánku výdatne potí a vyprodukuje značné množstvo potu. Pri malých deťoch si však iste viete predstaviť množstvo rôznych iných tekutín okrem potu, ktoré do plachty a poťahu matraca môžu vsiaknuť.

# 5 – Všímajte si kvalitu poťahu matraca

Prečo záleží aj na tom, z akého materiálu je poťah matraca, ak na neho aj tak väčšinou navliekame plachtu? Dôvodov je hneď viacero …

Priedušnosť matraca

Je dôležité, aby poťah matraca umožňoval prúdenie vzduchu. Predlžuje to životnosť matraca. Nepriedušný poťah môže viesť k vzniku plesní vnútri matraca do postieľky.

Trvácnosť poťahu

Poťah plní funkciu funkčnú aj estetickú. Poťah matraca by mal mať dostatočne vysokú gramáž. Kvalitné matrace majú obvykle aj kvalitné snímateľné poťahy. Kvalitný poťah bude odolnejší voči roztrhnutiu, prešúchaniu či žmolkovaniu.

# 6 – Špeciálne úpravy poťahu

Niektoré matrace do postieľky majú poťahy so špeciálnou úpravou pre alergikov, napr. s obsahom Aloe Vera alebo sú vyrobené z hypoalergénnych materiálov, ktoré chránia pred pomnožením roztočov, baktérií a plesní. Niektoré typy poťahov poskytujú vyšší užívateľský štandard, napr. sú príjemné na dotyk, výborne odvádzajú vlhkosť od tela a rýchlo vysychajú.

Pre zaistenie optimálneho výsledku pri poťahoch so špeciálnymi vlastnosťami odporúčam investovať súčasne aj do kvalitnej plachty na matrac a chrániča matraca. V ponuke nájdete už aj plachty a chrániče z prírodných materiálov alebo so špeciálnymi vlastnosťami napr. z bambusovej viskózy alebo tencelu.

Zhrnutie

Nech už sa rozhodnete pre drahší matrac so špeciálnymi vlastnosťami alebo Vám postačí aj lacnejšia alternatíva, určite sa zamerajte na matrace tvrdšie a so snímateľným poťahom. Rozhodne nezabudnite ani na ochranu matraca, či už v podobe chrániča matraca alebo nepremokavej plachty 2v1. V prípade správnej údržby matrac poslúži všetkým Vašim detičkám. Na záver ešte zopár rád na predĺženie životnosti matraca:

Ako sa starať o matrac alebo predĺžte jeho životnosť a udržiavajte jeho hygienickosť!

  • používajte matrac obojstranne – umožňujete prístup vzduchu z oboch strán
  • matrac nechajte pravidelne „vyvetrať“, odparí sa prípadná vlhkosť z vnútra matraca a zníži riziko vzniku plesní
  • poťah matraca občas vyperte
  • používajte chrániče matraca alebo plachty a chrániče 2v1 – zvyšujú hygienickosť matraca, keďže zabraňujú vsiaknutiu tekutín priamo do matraca
Spread the love
Komentáre