Krém pre deti v zime: zázrak z prírody menom bambucké maslo

krém pre deti v zime

Červené líčka, vyštípané mrazom… Stále hľadáte ideálny krém pre deti v zime? Ak vám nevyhovuje komerčná kozmetika a preferujete prírodnejšie alternatívy, riešením môže byť bambucké maslo. Tento zázrak prírody má široké použitie – ako kozmetika pre bábätko, pri prevencii strií či ako ošetrujúci krém pri ekzémoch.

Vo svojej rodnej Afrike, odkiaľ pochádza, je toto maslo bežný jedlý tuk. Africké ženy už stáročia poznajú jeho výnimočné vlastnosti. V našich zemepisných šírkach je bambucké maslo navyše ideálny prírodný krém do mrazu – pleť vyživuje, zvláčňuje a udržiava v nej vlhkosť. Zmierňuje začervenanie, opuch či nepríjemné svrbenie a pichanie spojené s pobytom v mrazivom prostredí … pokiaľ trávite v zime veľa času vonku, tieto pocity iste poznáte.

Neprehliadnite varovné príznaky omrzlín

Aj keď sa to nezdá, k ľahším omrzlinám môže prísť človek pomerne ľahko. Stačí na to aj teplota blízka 0°C, vyššia vlhkosť vzduchu a vietor. Omrzliny môžeme jednoducho charakterizovať ako zmrznutú kožu. Rovnako, ako zmrzne voda, zmrzne aj ľudské telo, pokiaľ nie je dostatočne chránené.

Prečo dochádza k omrzlinám

Náš organizmus s teplom hospodári tak, aby bola zachovaná jeho funkčnosť. V chladnom počasí sa preto krv sústreďuje v strede tela, aby boli prednostne chránené pred ochladzovaním životne dôležité orgány. Okrajové časti tela, napr. prsty na rukách a nohách, nos, uši, líca sú tak kvôli nedostatočnému prekrvovaniu a priamemu kontaktu s mrazom zvlášť náchylné k omrzlinám.

krém pre deti v zimeOmrzliny a deti

Hrajúce sa deti často odmietajú zanechať zimnú zábavu a ignorujú prvotné príznaky blížiacich sa omrzlín – pocit štípania, chladu či intenzívne červené líca.

Keďže po prekonaní tejto fázy dochádza k znecitliveniu postihnutej oblasti, ďalšie zhoršovanie omrzlín už človek (hrajúce sa dieťa) necíti. Koža v ďalšom štádiu nadobudne sivobiele sfarbenie, je studená a bez pocitu bolesti. Omrzliny majú niekoľko stupňov a varovné príznaky rozhodne netreba podceňovať.

Bábätká a malé deti nemajú ešte dobre vyvinutú termoreguláciu, majú tenšiu vrstvu podkožného tuku a teplo strácajú oveľa rýchlejšie ako dospelí. Popri vhodnom oblečení je kvalitný krém pre deti v zime jedna z najdôležitejších vecí.

Cibuľová stratégia

Pri obliekaní je vhodné použiť osvedčenú cibuľovú stratégiu obliekania t.j. niekoľko vrstiev oblečenia, ktoré plnia konkrétnu funkciu:

  • vrstva priliehajúca k telu má odvádzať pot a udržiavať nás v suchu. Ideálna je termobielizeň. Bavlnené oblečenie nie je príliš vhodné, pretože pot pohlcuje a zostáva mokré.
  • stredná vrstva nás má chrániť pred chladom a zadržiavať teplo. Najlepšie je použiť niekoľko tenších vrstiev.
  • vrchné oblečenie by malo byť z odolného materiálu, ktorý odrazí vietor, sneh a dážď

Ochrana pokožky v zime

V mrazoch sa odporúča premazávať kožu mastnými krémami. Ako krém do mrazu rozhodne nepoužívame hydratačný krém, pretože voda v ňom obsiahnutá zhoršuje nepriaznivý efekt chladu.

Podobne ako sa chránime v lete pred slnkom, aj v zime natierame pokožku krémom viackrát (cca raz za dve hodiny; platí najmä pri vykonávaní športových aktivít).

Krém pre deti v zime

Ideálny krém do mrazu je mastný, ktorý pokožku vyživuje a zabraňuje jej vysúšaniu. Detská pokožka je však citlivá a často neznesie „chemické“ prísady v komerčných krémoch. Osobne sa snažím svojim deťom aplikovať na pleť čo najmenej chémie – aj preto u nás nenájdete žiadnu komerčnú kozmetiku s obsahom syntetických, potenciálne zdraviu škodlivých zlúčenín.

Za zmienku stojí napr. petrolatum – vazelína, ktorá je práve súčasťou mastných krémov, pretože dobre „uzamkne“ vodu v pleti a pôsobí vodeodpudivo. Petrolatum je v podstate minerálny olej – želé, pochádzajúci z ropy. Petrolatum je potenciálny karcinogén (= látka vyvolávajúca rakovinu), nakoľko môže obsahovať karcinogénne polycyklické aromatické zlúčeniny. Predpokladajme však (a teda dôverujme európskej legislatíve), že petrolatum v našej kozmetike pre dieťa pochádza naozaj z dôveryhodného zdroja a neobsahuje žiadne kontaminanty… Stále tu však zostáva otázka osobnej voľby:

Naozaj chceme aplikovať na detskú pokožku produkt z ropy?

A to bola reč len o jedinej zlúčenine, ktorá tvorí koktail s názvom “kozmetika pre bábätko“ či „detský krém“. Ak si preštudujete dlhý zoznam chemických zlúčenín, uvedených malinkými písmenkami na obale obľúbeného krému, možno aj vy zmeníte názor na komerčnú kozmetiku.

Detský krém na tvár na zimu nemusí byť vôbec plný chemikálií!

Jedným z najlepších produktov na ošetrenie pokožky je bambucké maslošedo-biely tuk rastlinného pôvodu, získavaný z orechov afrického stromu Maslovník africký.

bambucké maslo - krém pre deti v zime

Bambucké maslo je ideálny krém na zimu, pretože je čiste prírodný t.j. neobsahuje žiadne syntetické prísady, ktoré by mohli dráždiť citlivú detskú pokožku. Výborne viaže vodu a dobre sa vstrebáva do pokožky, ktorú zvlhčuje a vyživuje. Navyše pôsobí protizápalovo, čím napomáha regenerácii pokožky „vyštípanej“ mrazom.

Vďaka týmto vlastnostiam môžete použiť bambucké maslo nielen ako krém do mrazu, ale aj na ošetrenie pokožky po návrate z vonku do teplého prostredia.

Pre svoju hypoalergénnosť je bambucké maslo ten najlepší krém pre deti v zime, no využitie nájde aj ako krém na detské plienkové dermatitídy, je nápomocný pri liečbe ekzémov, na ošetrenie omrzlín, či suchej a svrbivej pokožky vplyvom vetra a mrazu.

5 najdôležitejších faktov o bambuckom masle

  1. výnimočné vyživujúce a zvlhčujúce účinky (výborne viaže vodu)
  2. pleť vyživuje a lieči – využitie pri rôznych dermatitídach, prevencia strií
  3. vysoký obsah vitamínu E – pôsobí antioxidačne a spomaľuje starnutie pleti
  4. niektoré zložky bambuckého masla (lupeol, amyrín, butyrospermol) majú protizápalové účinky. Výskumy odhalili, že zmierňuje alergické a autoimunitné reakcie u cicavcov.
  5. chráni pred UV žiarením – nerafinované bambucké maslo má prirodzený ochranný faktor 3-4

Detailnejšie informácie o bambuckom masle si môžete prečítať v tomto článku.

Dôležité tipy pre výber bambuckého masla

Bambucké maslo nájdeme na trhu v rôznych kvalitách. Liečivými účinkami sa však vyznačuje čo najmenej priemyselne spracované bambucké maslo – hľadajte preto zásadne surové (alebo nerafinované) bambucké maslo (trieda kvality A).

Ak ste ešte toto maslo nikdy nevyskúšali, pri nerafinovanej variante vás môže prekvapiť jeho zvláštna zemitá, originálna vôňa, ktorá nie každému vyhovuje. Rafinované bambucké maslo je tejto vône zbavené, no rafinačné kroky sú na úkor jeho kvality a obsahu cenných látok.

Tip na použitie!

Bambucké maslo má polotuhú konzistenciu, vďaka čomu sa zle rozotiera. Ak ho teda plánujete použiť napríklad ako krém pre deti v zime, nechajte si maslo najprv zmäknúť v dlani. Dlane je vhodné si navlhčiť alebo aplikujte bambucké maslo na vlhkú pleť. Napriek svojej „mastnej“ povahe bambucké maslo dobre vstrebáva vodu, ktorú uzamkne do vašej pokožky.

Pár slov na záver…

Bambucké maslo je jednoducho stvorené pre pokožku. Vedeli ste, že jeho história siaha až do čias egyptskej kráľovnej Kleopatry?

Je to ideálna kozmetika pre bábätko, krém pre deti v zime, krém na ošetrenie ekzémov či vyživujúci nočný krém, ktorý spomaľuje starnutie a tvorbu vrások.

Bambucké maslo má  v našej rodine stabilné miesto – nepotrebujeme viac žiadne komerčné krémy plné chemikálií.

A čo vy? Už ste ho vyskúšali?

 

Spread the love
Komentáre