Nepremokavá plachta do postieľky

nepremokavá plachta do postieľky

Nepremokavá plachta do postieľky je nepostrádateľnou položkou vo výbavičke pre bábätko, na ktorú by ste určite nemali zabudnúť. Zabezpečí Vám ochranu matraca pred znečistením tekutinami, čím predĺži jeho životnosť a zaistí hygienickosť lôžka.

Skúsené mamičky iste vedia, aké rôzne „nehody“ sa v postieľke môžu stať 😀 . Po vsiaknutí tekutín do matraca sa jeho vnútro stáva živnou pôdou pre rast plesní a iných mikroorganizmov, čo pre dieťa predstavuje zdravotné riziko. Ak ste investovali do kvalitného matraca do postieľky (čítať článok Ako vybrať matrac do postieľky), bola by škoda vyhodiť ho len preto, že ste si nezaobstarali nepremokavú plachtu na matrac za pár eur…

V čom spočíva ochrana matraca?

Nepremokavá plachta do postieľky aj chránič do postieľky zabezpečujú ochranu matraca pred tekutinami a obvykle pozostávajú z 2 až 3 vrstiev:

  • spodná nepremokavá vrstva zabraňuje presiaknutiu tekutiny do matraca. Obvykle býva z materiálov ako PVC (lacnejšie typy plachiet a chráničov) alebo z polyuretánu (PU), ktorý je priedušný.
  • vrchná vrstva je tkanina príjemná na dotyk, ktorá zaisťuje komfort lôžka. Najčastejšie býva v prevedení froté, flanel, jersey alebo tencel.
  • niektorí výrobcovia ponúkajú aj sofistikovanejšie chrániče, ktoré majú napr. aj tretiu – savú vrstvu. Táto vrstva dokáže pohltiť značné množstvo tekutiny, pričom povrch zostane suchý. Celkom praktické u malých detí, čo poviete? 🙂 Viac o týchto chráničoch nižšie…

Nepremokavá plachta, chránič matraca alebo nepremokavá podložka?

Neviete, či je lepšia nepremokavá plachta do postieľky alebo chránič matraca? Alebo rozmýšľate, či Vám nebude stačiť obyčajná gumová podložka pod plachtu za pár centov? Pozrime sa na tieto možnosti podrobnejšie …

napremokavá plachta do postieľky - podložkaKlasická nepremokavá PVC podložka

 Nepremokavá podložka je najlacnejšia alternatíva ochrany matraca. Je to klasická gumová podložka obdĺžnikového tvaru, obvykle za pár centov až nejaké to euro. V ponuke nájdete podložky rôznej hrúbky. Je to vhodná voľba, pokiaľ ju chcete použiť len občas –  dá sa vložiť pod plachtu do postieľky, do kolísky, do kočíka. Je ľahká, skladná, ľahko omývateľná.

Nevýhoda  – nepremokavá podložka je vyrobená z PVC materiálu, ktorý „nedýcha“. Niektoré podložky môžu šušťať (najmä tie tenké). Podložka nemá v rohoch gumy na upevnenie k matracu – pri maličkých bábätkách to nie je problém. Ak však máte už niekoľko-mesačné dieťa, ktoré Vám v postieľke „cestuje“, tak podložka sa môže pod plachtou krčiť, rolovať a svoju funkciu ochrany matraca už neplní.

Niektoré nepremokavé podložky sú 2-vrstvové t.j. majú vrchnú vrstvu, ktorá je príjemnejšia k pokožke (froté alebo flanel). Týmto podložkám však stále chýbajú gumičky v rohoch na upevnenie k matracu… Z uvedeného dôvodu ich ja osobne považujem za podložky vhodné skôr na prebaľovanie ako na ochranu matraca. No určite sa nájdu mamičky, ktorým postačila aj táto varianta ochrany matrac a boli s ňou spokojné 🙂 .

napremokavá plachta do postieľky - chráničChránič matraca

Chránič matraca je nepremokavá podložka obdĺžnikového tvaru, vybavená gumičkami v rohoch na upevnenie k matracu. Spodná nepremokavá vrstva je z PVC alebo polyuretánu. Polyuretánová vrstva je priedušná (prepúšťa vzduch), mäkká a zachováva si pružnosť a jemnosť aj po mnohých praniach. Vrchná vrstva chrániča matraca môže byť z rôznych materiálov, napr. klasická froté bavlna alebo bavlna flanel.

Nezabudnite, že chránič matraca sa vkladá pod plachtu do postieľky. Budete teda potrebovať minimálne 2 chrániče matraca a niekoľko plachiet do postieľky pre prípad, že sa plachta a chránič znečistia.

Savý chránič matraca

 Savý chránič matraca značky Kaarsgaren je špeciálny typ chrániča matraca s vylepšenými vlastnosťami. Tento chránič pozostáva až z 3 vrstiev: 1/ vrchná polyesterová membrána rýchlo prepúšťa kvapalinu do vnútra chrániča, pričom zostáva na povrchu suchá; 2/ vnútorná savá vrstva absorbuje až 2 litre tekutín na m2; 3/ spodná vrstva je vodeodolná, ktorá ochráni matrac pred navlhnutím.

Tieto chrániče sa vyrábajú v rôznych rozmeroch – od maličkých chráničov do kolísky až po najväčší rozmer na posteľ 180×200 cm. Veľkou výhodou tohto chrániča matraca je možnosť prania až na 90°C.

Nepremokavá plachta do postieľky (plachta a chránič 2v1)

napremokavá plachta do postieľky

Nepremokavá plachta do postieľky, niekedy označovaná aj plachta a chránič 2v1, je veľmi praktické riešenie ochrany matraca. Je to vlastne klasická plachta s gumičkou po obvode, ktorá je zo spodnej strany nepremokavá. Do výbavičky pre bábätko odporúčam takéto plachty 3-4, pokiaľ nebudete používať iné typy plachiet.

Vrchná strana nepremokavej plachty býva z rôznych materiálov, napr. klasická FROTÉ bavlna, BAMBUS (presnejšie z bambusovej viskózy, ktorá je ideálna aj pre alergikov) alebo jemnučký prírodný TENCEL. Tencel je hladké prírodné vlákno, ktoré je veľmi jemné a hebké na dotyk. Podobne ako bambus aj tencel má antibakteriálne a antialergické vlastnosti, a preto je vhodný pre citlivú pokožku.

Spodná strana nepremokavej plachty do postieľky býva buď z PVC (nepriedušný materiál; tieto plachty sú lacnejšie) alebo polyuretán (jemná, mäkká, pružná vrstva, ktorá je priedušná t.j. prepúšťa vzduch a pritom je vodeodolná).

Ak Vás ako mamičku trápi estetická stránka veci, poteším Vás 😀 Nepremokavá plachta do postieľka sa dá zohnať v rôznych farbách, takže si ju ľahko doladíte k obliečkam do postieľky.

Zhrnutie

Nepremokavá plachta do postieľky alebo chránič matraca? Na túto otázku si musíte odpovedať už sami a zvážiť pre a proti. Oba spôsoby ochrany matraca sú z môjho pohľadu rovnocenné a je len na Vás, čo Vám bude vyhovovať viac.

Spread the love
Komentáre