Tymiánový sirup pre deti – ako zvládnuť prechladnutie a kašeľ prírodne

Zima je obdobie vírusov a bakteriálnych infekcií, ktoré často postihujú našich najmenších. Ja osobne sa pri svojich deťoch snažím vyhýbať liekom a zvlášť antibiotikám. Vždy začíname „prírodnou“ liečbou a až keď je jasné, že to takto nepôjde, nastupuje medicína :-D. Tymiánový sirup pre deti je preto naša osvedčená zbraň, keď potrebujeme zvládnuť kašeľ.

tymiánový sirup pre deti

V prvom rade sa však snažíme budovať imunitu, čo umožňuje predchádzať alebo aspoň zmierniť priebeh ochorení. Napokon, ak je dieťa v kolektíve, tak sa nejakej tej chorobe nevyhneme. Prím u nás hraje:

 • čerstvé ovocie a kopa zeleniny (hoci tu deti nie vždy spolupracujú – ale veď to asi poznáte 😀 )
 • pravidelný pobyt vonku (kvôli tvorbe vitamínu D a otužovaniu)
 • dostatočný prísun vitamínu D v strave (mastné ryby) príp. formou doplnkov
 • užívanie sirupu s beta-glukánmi
 • aplikácia esenciálnych olejov
 • a v čase nastupujúcej choroby domáce sirupy – najmä tymiánový sirup pre deti

Beta-glukány

O účinkoch beta glukánov si môžete prečítať v mojom článku tu. V skratke – beta-glukány sú silné imunostimulátory. Posilňujú teda náš imunitný systém, aby efektívnejšie bojoval s infekciami. Výsledkom je znížená chorobnosť a ľahší priebeh ochorení – môžem potvrdiť na základe osobnej skúsenosti.

My užívame beta-glukány vo forme sirupu Immunity od  Ramissio, vždy od septembra (t.j. na začiatku zimnej sezóny). Na tomto prípravku je mi sympatické to, že má zvlášť vysoký, až 98% obsah beta-glukánov a predovšetkým neobsahuje žiadne farbivá ani konzervanty (na rozdiel od konkurenčných prípravkov). Keďže je v tekutej forme, je zaistená dobrá vstrebateľnosť v čreve. Príjemná pomarančová chuť je bonus navyše, čo sa páči najmä deťom :- D. Cena je cca 41,99€ za 500 ml, čo pri podávaní deťom v množstve 1 lyžička denne vydrží asi 3 mesiace. Viac tu >>.

Vitamín D

Vedeli ste, že nedostatok vitamínu D je jedna z najbežnejších zdravotných komplikácií? Odhaduje sa, že viac ako 50% detí aj dospelých po celom svete trpí nedostatkom vitamínu D.

Tento vitamín je potrebný pre mineralizáciu kostí a zubov, t.j. silné a zdravé kosti a zuby, pre činnosť svalov a množstvo iných procesov. Jeho nedostatok sa dáva do súvisu s rôznymi ochoreniami, okrem iných aj s infekčnými ochoreniami dýchacej sústavy a zvýšenou chorobnosťou (1).

Aj preto je vitamín D pre nás ďalšou časťou skladačky pri budovaní imunity u detí. Získať ho zo stravy je dosť komplikované – nachádza sa najmä v rybách. Snažíme sa preto konzumovať ryby 2x týždenne. Deti sú však deti – vždy hľadajú cestičky, ako si dať „niečo iné“ ako rybu… No beriem to tak, že raz môj dobrý úmysel pochopia :-D.

Ako to máte vy?

Ale to som trochu odbočila od témy, pretože téma ako posilniť imunitu u detí je tak široká, že je to námet na niekoľko článkov :-D. Poďme teda na tymiánový sirup pre deti… Zvládnuť prechladnutie a kašeľ sa dá aj liekmi z lekárne, pokiaľ však dávate prednosť domácim receptom, tento sa vám iste bude páčiť…

Tymiánový sirup pre deti

Recept na tymiánový sirup možno už poznáte, prípadne aj používate. Pôvodne som používala ten, kam ide 250 ml vody a až 200 g cukru… Veľmi mi však prekážalo, že mám podávať deťom sirup s účinnými látkami z tymiánu s takým množstvom cukru :-(.

Množstvo cukru som skúsila znížiť na 150 g, sirup sa však pomerne skoro skazil. Môj súčasný recept na tymiánový sirup pre deti považujem za lepší, zdravší a osviežujúcejší. Jeho hlavné ingrediencie sú med, tymián a citrón.

Ingrediencie:

 • 200 ml vody
 • 100 ml nepasterizovaného medu
 • 2 polievkové lyžice sušeného tymiánu
 • 1/2 bio-citróna

 Postup prípravy:

 1. Do pohára dáme citrón nasekaný na plátky, zalejeme medom, premiešame a necháme postáť. Citrón pustí šťavu.
 2. Vodu privedieme do varu, odstavíme od zdroja tepla. Vysypeme tymián a necháme lúhovať 10-15 min.
 3. Precedíme a vychladnutý tymiánový „čaj“ pridáme k medu. Premiešame a je hotovo! (Pozor, nenalievajte horúci čaj do medu, zničí to enzýmy a niektoré vitamíny v mede).
 4. Podávame 1-2 lyžičky 2-3x denne.
 5. Sirup uchovávame v chladničke a vždy ho naberáme čistou lyžičkou (kvôli kontaminácii). Ja pre predĺženie trvanlivosti nalievam sirup do nádoby, ktorú som predtým prepláchla vriacou vodou.

Tymián a jeho účinky

Tymián (Thymus vulgaris) je jedna z najstarších medicínskych rastlín. Už celé stáročia sa používa v prírodnej medicíne, predovšetkým pri respiračných ochoreniach, tráviacich problémoch a pri prevencii a liečbe rôznych infekcií.

Hlavnými účinnými zložkami sú zlúčeniny tymol a karvakrol, ktoré majú antiseptický a baktericídny účinok. Súčasne stimulujú nervový a imunitný systém, čím aktivujú telu vlastné liečebné procesy.

V súvislosti s respiračnými ochoreniami má tymián resp. tymiánová silica tieto účinky (2):

 • antimikrobiálny účinok
 • baktericídny účinok (usmrcuje baktérie)
 • antiseptický účinok (usmrcuje mikroorganizmy všeobecne na telových povrchoch) – najmä na tráviaci, dýchací a močovo-pohlavný systém
 • antitusický – potláča suchý, dráždivý kašeľ
 • expektoračný – podporuje uvoľňovanie a vykašliavanie hlienu

Med a jeho účinky

Med sa používa v ľudovom liečiteľstve už od staroveku a záujem o tento prírodný “liek” pretrval až do súčasnosti.

Vedecké výskumy odhalili, že med má významné antibakteriálne, antivírusové a imunomodulačné účinky, pôsobí protizápalovo a podporuje regeneráciu poškodeného tkaniva. Viac o účinkoch medu na náš organizmus si môžete prečítať v tomto článku.

Spread the love
Komentáre